OPZ+

Komunitní sociální práce MAS Lužnice

Registrační číslo projektu: CZ.03.02.01/00/22_008/0000003

Realizace: 1. 1. 2023–31. 12. 2025

Povinná publicita

Cílem projektu je prostřednictvím klíčových aktivit projektu komplexně zlepšit sociální situaci na území MAS Lužnice, eliminovat sociální vyloučení ohrožených osob a zmírnit izolovanost znevýhodněných a zdravotně postižených osob.

Projekt je zaměřen na řešení čtyř vybraných problémů na území MAS Lužnice. Zabývá se podporou neformálních pečujících osob, zlepšením zaměstnanosti u osob se znevýhodněním na Bechyňsku, komunitní prací s rodinami v Soběslavi a okolí a organizací dobrovolníků v rodinách se zdravotně postiženým.

Cílové skupiny: 
1. Dobrovolníci působící v oblasti sociálních služeb a sociální integrace
2. Neformální pečující
3. Osoby se zdravotním postižením
4. Rodiče, děti a mladí dospělí v nepříznivé sociální situaci

1. Klíčová aktivita
Trénink pracovních dovedností
Probíhají pravidelná setkání pracovního mentora s cílovou skupinou osob se zdravotním postižením a individuální sezení s psychosociálním pracovníkem s cílem podpořit zaměstnanost na Bechyňsku. V průběhu tří let trvání projektu vzniknou čtyři tréninková pracovní místa pro osoby z cílové skupiny, vždy na dobu pěti měsíců.

2. Klíčová aktivita
Koordinace dobrovolníků

Na této aktivitě spolupracujeme s Diakonií Rolnička se sídlem v Soběslavi. Koordinace dobrovolníků pro potřeby rodin pečujících o osobu s mentálním či kombinovaným postižením doplňuje aktivity Diakonie. Organizovaní dobrovolníci pomáhají při jednorázových i pravidelných akcích pořádaných „Rolničkou“ (Jarmark, Rolničkový ples, festival Dobrovol, pravidelné kroužky, pobytové akce atd.).

3. Klíčová aktivita
Podpora pečujících

Podpora neformálních pečujících probíhá formou skupinových setkání pro pečující v různých obcích na území MAS Lužnice, poskytováním terénní poradny a nastavováním péče formou individuálních návštěv v místě poskytování péče. Dalším z cílů aktivity je navázání spolupráce s obcemi, zajištění kontinuální informovanosti a motivace k většímu zapojení obcí v sociální oblasti.

  

4. Klíčová aktivita
Komunitní práce

V Soběslavi vzniklo v rámci této aktivity Komunitní centrum Sobík, kde probíhájí pravidelná setkání osob pečujících o malé děti. Rodiny s malými dětmi zde sdílejí své zkušenosti, problémy, vzájemně si vypomáhají, vytváří pro sebe společné programy a řeší aktuální témata.